Zapraszamy do lektury kolejnego wywiadu z cyklu “Lekcja  przedsiębiorczości w praktyce”. Bohaterem najnowszego artykułu jest Paweł Leżoch z Krapkowic. Paweł jest muzykiem i twórcą internetowym. W 2012 roku, rozpoczął działalność biznesową od budowaniem stron internetowych oraz tworzenia kursów online. Dzisiaj prowadzi popularny kanał na YouTube pt. “Biznes od początku” oraz podcast o tym samym tytule.  W ciągu pierwszych sześciu miesięcy funkcjonowania kanał na YouTube został wyświetlony aż 500 000 razy. 

Katarzyna Zymiak: Z wykształcenia jesteś muzykiem i informatykiem. Czy od dzieciństwa interesowałeś się tymi zagadnieniami? Kiedy zrozumiałeś, że chcesz związać swoją przyszłość zawodową z tymi branżami?
Paweł Leżoch: Idąc do pierwszej klasy szkoły podstawowej, rozpocząłem jednocześnie naukę w szkole muzycznej. Podczas, gdy moi rówieśnicy grali w gry komputerowe- ja uczyłem się nut. Po gimnazjum, wybrałem technikum o profilu informatycznym, ponieważ zależało mi na posiadaniu drugiego zawodu, gdybym chciał kontynuować naukę w Akademii Muzycznej. W technikum wiedziałem że chcę grać w zespole – podobało mi się to, więc zrobiłem wszystko żeby to osiągnąć Od samego początku kształciłem się w dwóch niezależnych od siebie profesjach.

Paweł Leżoch posiada dwie profesje. Jest czynnym muzykiem oraz twórcą internetowym.

W którym momencie pojawił się pomysł na założenie własnej działalności gospodarczej?
Założyłem działalność po obronieniu tytułu inżyniera. Studiowałem dziennie, jednocześnie grając cały czas w zespole weselnym. W naszym rejonie (czyli na Opolszczyźnie) wesela odbywają się nie tylko w weekendy, ale także w trakcie tygodnia, więc pracę zawodową przeplatałem z nauką. Gdy skończyłem studia miałem trochę więcej czasu na robienie kolejnych rzeczy – więc założyłem działalność gospodarczą.

Opowiedz, jak powstał kanał “Biznes od początku”. Do kogo jest on skierowany?
Odkąd pamiętam chciałem mieć własną firmę. Na studiach zacząłem słuchać podcastów – m.in. “Małej Wielkiej Firmy”. Prowadzący – Marek Jankowski – sporo mówił o zaletach własnego podcastu, a że ja bardzo lubię efektywnie wykorzystywać czas to też zacząłem nagrywać. Bardzo lubiłem przedsiębiorców – ich sposób myślenia jest mi bliski, dlatego wybrałem format wywiadów z nimi. Od stycznia 2021 robię to na szerszą skalę – na YouTube – gdzie odwiedzamy przedsiębiorców, pokazujemy ich firmy i rozmawiamy o ich początkach. Naszą grupą docelową są osoby, które chcą założyć własną działalność lub początkujący przedsiębiorcy, którzy dopiero ruszają w swoją biznesową drogę. Doświadczeni przedsiębiorcy też znajdą tam sporo ciekawych historii i praktycznej wiedzy dla siebie.

Wywiad z Mariuszem Łodygą na kanale “Biznes od początku”.

Gdzie uczyłeś się przedsiębiorczości? Miałeś w rodzinie przedsiębiorców, uczyłeś się biznesu na studiach, czy była to Twoja nauka własna?
W mojej rodzinie nie było przedsiębiorców. Nie wiem skąd się wzięło, u mnie takie zainteresowanie. Zacząłem czytać książki, słuchać podcastów, później wybierałem bardziej specjalistyczną wiedzę. Były to eksperckie książki i kursy online z konkretnych dziedzin, które mnie interesowały.

Jakie cechy charakteru oraz umiejętności należy, Twoim zdaniem, pielęgnować w sobie, aby być skutecznym przedsiębiorcą?
Moim zdaniem, pierwszą cechą jest odwaga. Sporo osób boi się zmienić pracę, zrezygnować z etatu, założyć firmę, czy zrobić jakiś projekt – np. własny kanał na YouTube. Boimy się ryzyka, opinii innych, krytyki czy porażki. Wiele osób musiało się z tym zmierzyć. Podobno ludzie najczęściej żałują, że czegoś nie zrobili – nie tego że coś zrobili. Działam w myśl tej zasady. Próbuję – jeżeli się nie uda to najwyżej ten projekt zakończę. Drugą cechą jest odpowiedzialność. Uważam, że warto w sobie pielęgnować takie przekonanie – to ja odpowiadam za to, jak wygląda moje życie. To bardzo pomaga w rozwoju. Zamiast narzekać, szukać wymówek i obwiniać innych możemy zastanowić się – co mogę zrobić w danej sytuacji? Dzięki temu mamy realny wpływ na swoje życie.

Z jakimi wyzwaniami musisz sobie poradzić, prowadząc własną firmę?
Sam muszę wszystko wymyślić i zaplanować. Muszę stale odpowiadać sobie na pytania: co robić, jak robić i z czego zrezygnować. Do tego dochodzi kilka projektów, które robię jednocześnie, a więc muszę mądrze dysponować czasem, którego ciągle brakuje. Ostatnio uczę się delegowania zadań i zatrudniania pierwszych osób.

Jakich rad udzieliłabyś osobom, które myślą o założeniu własnej działalności gospodarczej lub są na etapie, w którym prowadzona działalność nie przynosi wystarczających dochodów?
Działanie jest kluczem. Trzeba przestać się zastanawiać, tylko działać. Zacznij pracować nad projektem, a w trakcie pracy pozyskuj niezbędną Ci wiedzę. Jeżeli prowadzona działalność nie przynosi wystarczających dochodów to powodów może być bardzo dużo. Każdy przypadek jest inny. Polecam poszukać w swojej branży ludzi, którzy już osiągnęli to co my chcemy zdobyć. Przeanalizujmy jak to zrobili. Jeżeli te osoby publikują wartościowe treści w Internecie, tworzą kanał na YouTube, nagrywają podcast lub udzielały wywiadów – możemy z tego wyciągnąć bardzo dużo cennych wskazówek dla siebie. Istotną rzeczą jest sprecyzowanie – ile chcemy zarabiać. Bo “chciałbym zarabiać więcej “- to pułapka – zawsze może być więcej. Gdy już określimy ile chcemy zarabiać to możemy sobie policzyć, ilu klientów potrzebujemy lub, ile produktów musimy sprzedać w miesiącu, żeby ten wynik osiągnąć. I już z abstrakcyjnego wróżenia z fusów zaczynamy układać konkretny plan, który pozowali nam dotrzeć do określonych zarobków. 

Wywiad z Piotrem Chmielewskim na kanale “Biznes od początku”.

Czy stosujesz jakieś konkretne nawyki w życiu osobistym i zawodowym, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy?
Ostatnio wdrożyłem aplikację do zarządzania zadaniami – Nozbe. Zapisuje tam wszystkie rzeczy, które mam do zrobi- dzięki temu głowa ma większy luz i mniej rzeczy umyka.

Jak lubisz spędzać wolny czas?
Lubię jeździć na motorze, jechać z żoną na randkę i bardzo lubię podróżować.

Jakie masz plany na przyszłość, odnośnie swojej firmy? W jakim miejscu będziesz za 10 lat?
Nie mam konkretnych planów na 10 lat, ale w ciągu najbliższych 3-5 lat chcę zbudować wydawnictwo wokół kanału na YouTube i rozwinąć ten biznes.

Gdybyś wygrał 1 000 000 zł na loterii, co z robiłbyś z taką kwotą?
Nie gram na loteriach ze względu na rachunek prawdopodobieństwa, ale gdybym dostał zwycięski kupon to myślę że 85% zainwestowałbym w nieruchomości, 10% w kryptowaluty, a za 5% bym zaszalał i może wymienił swoje 15-letnie auto na 10-letnie 😉

Czego Ci życzyć?
Zdrowia i silnej psychiki 🙂

Dziękuję za rozmowę.
Również dziękuję.

Więcej o działalności biznesowej Pawła Leżocha można przeczytać i posłuchać na:
Facebooku
Instagramie
YouTube

————————————–
Tekst należy do cyklu wywiadów pt. “Lekcja przedsiębiorczości w praktyce”. Jest to zbiór rozmów z przedsiębiorcami, którzy opowiadają o swojej drodze, która doprowadziła ich do założenia własnej firmy oraz o tym, z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się w swojej codziennej pracy. Wywiady są pozbawione lukru i szczerze opowiadają o trudnościach, ale także o zaletach wynikających z bycia przedsiębiorcą.

Zachęcamy do lektury innych wywiadów z tej serii: 
1. Rozmowa z Bożeną Gabryk, która prowadzi “Klinikę Natury Kosmetologii Estetycznej” w Nysie,
2. Rozmowa z Małgorzatą i Romanem Famuła, którzy prowadzą Gospodarstwo Rolne “Kozi Dar” w Chudobie,
3. Rozmowa z Anną Preis, twórczynią marki “Kwitnąca Kobieta”,
4. Rozmowa z Iwoną Jankowską, twórczynią marki “Cottonarco” z Kluczborka,
5. Rozmowa z Agatą i Sławomirem Kwiatkowskimi, twórcami Biura Podróży CONTI z Kluczborka,
6. Rozmowa z Michałem Ślicznym, twórcą Gabinetu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej “Berberis” z Kluczborka
7. Rozmowa z Barbarą Lutzner, twórczynią marek: FormatB. Film-Fotografia-Grafika oraz Follow Love
8. Rozmowa z Anną Kirsz – Wenerską, twórczynią Studia Urody “Awangarda” z Kluczborka
9. Rozmowa z Marleną Bednarską – Kojder, fotografką i wizażystką, twórczynią marki Marjonetka, współzałożycielką Complexu Beauty “MalujMalujCzesz”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *