Zapraszamy do lektury kolejnego wywiadu z cyklu rozmów z ludźmi biznesu pt. “Lekcja przedsiębiorczości w praktyce”. Bohaterem artykułu jest Michał Śliczny- twórca Gabinetu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej “Berberis” , który zlokalizowany jest w Kluczborku w Ośrodku Medycznym “Jagiellonka”. Michał to człowiek renesansu. Filolog angielski, naturoterapeuta, akupunkturzysta oraz rolnik. Zaangażowany edukator, który promuje medycynę chińską w kraju na Wisłą.

Katarzyna Zymiak: Na początku swojej ścieżki zawodowej pracowałeś jako nauczyciel języka angielskiego, kiedy pojawiło się Twoje zainteresowanie medycyną chińską?
Michał Śliczny: Zaczynałem karierę zawodową jako nauczyciel i bardzo lubiłem tę pracę. Czasem jednak w życiu spotykają nas sytuacje, które otwierają przed nami zupełnie nowe możliwości. W moim przypadku wszystko zaczęło się od problemów zdrowotnych syna. Od wczesnego dzieciństwa przewlekle chorował, a lekarze nie mogli znaleźć przyczyny pogarszającego się stanu zdrowia. Dopiero po serii zabiegów akupunktury Olek całkowicie wrócił do równowagi. Wywarło to na mnie tak wielkie wrażenie, że postanowiłem nauczyć się tej profesji sam. Okazało się, że wiedza jest niezwykle obszerna, ale i fascynująca. Skończyłem szkołę akupunktury i medycyny chińskiej w Krakowie oraz studia licencjackie z naturoterapii w Chorzowie i od kilku lat prowadzę gabinet stosując metody Tradycyjnej Medycny Chińskiej. Częściowo odpowiedzialna była za to również żona, która jest fizjoterapeutką i nie przestaje rozmawiać o pracy w domu.

Spędziłeś dwa miesiące na praktykach klinicznych w Chinach. Jak wspominasz ten czas?
Praktyki kliniczne w Chinach były niesamowitym doświadczeniem. Przede wszystkim były ogromną nauką zastosowania akupunktury, diety, ziół i masażu u osób z bardzo wieloma różnymi dolegliwościami. Szpitale w Chinach leczą zarówno przy zastosowaniu medycyny zachodniej, jak i pożytkując kilkutysięczną wiedzę z zakresu tradycyjnych terapii. Efekty połączenia obu myśli leczniczych były bardzo często spektakularne. Od tego czasu marzę o połączeniu doświadczeń i wiedzy obu rodzajów medycyny również w Polsce. Był to również czas poznania kultury zupełnie odmiennej od naszej, ale to już opowiadanie na dłuższy artykuł.

Michał Śliczny na praktykach klinicznych w Chinach.

Prowadzisz swój gabinet w Kluczborku przy ul. Jagiellońskiej 9B, jakiego wsparcia udzielasz swoim klientom? Co masz w ofercie?
Klienci trafiający do mnie do gabinetu mogą liczyć na wsparcie nie tylko przy użyciu akupunktury, ale również baniek chińskich i masażu gua sha oraz na porady dotyczące stylu życia, diety TMCH (zupełnie odmiennej od naszego podejścia do odżywiania)  oraz zastosowania receptur ziołowych zgodnie z diagnozą TMCH.

Kim jest dla Ciebie przedsiębiorca?
Przedsiębiorca to osoba, która ma pomysł i zasoby, dzięki którym może zrealizować pomysł biznesowy. Bardzo cenię sobie osoby, które mają umiejętności i odwagę aby stworzyć coś nowego. W przypadku terapeutów jednak podstawową zasadą jest pomaganie innym. Czasem aspekt biznesowy schodzi na drugi plan.

Jakie Twoim zdaniem należy posiadać cechy charakteru, aby prowadzić z sukcesem własną firmę?
W przypadku jednoosobowej działalności to łatwe, wystarczy mieć tysiąc różnych umiejętności i znać się niemal na wszystkim. W przypadku firmy zatrudniającej pracowników kluczowy jest dobór odpowiedniego zespołu i umiejętność zarządzania.

Michał Śliczny w swoim gabinecie na ul. Jagiellońskiej w Kluczborku.

Jesteś przykładem osoby, która cały czas się kształci, podnosi swoje kwalifikacje, wyjeżdża na różnego rodzaju konferencje i sympozja w Polsce i zagranicą. Czy Twoim zdaniem jest to klucz do sukcesu zawodowego?
Szkolenia i poszerzanie wiedzy w przypadku zawodów związanych ze zdrowiem jest niezbędne. Moja żona pracuje jako fizjoterapeutka 15 lat i każdego roku wyjeżdża na kilka szkoleń. Tutaj nie ma innego wyjścia, aby dobrze wykonywać swoją pracę należy się ciągle uczyć. Czy podobnie jest z innymi działalnościami? Trudno mi powiedzieć. Prowadząc w przeszłości młyn ekologiczny większość czasu spędzałem na załatwianiu bieżących spraw i nie musiałem się tyle uczyć. 

Jak spędzasz swój wolny czas?
Cieszy mnie bardzo wiele rzeczy. Często spędzam czas z rodziną chodząc po górach czy jeżdżąc na rowerze. Gdy mam czas dla siebie uwielbiam pojechać na wspinaczkę skałkową lub pograć w piłkę czy spotkać się ze znajomymi. W leniwe dni zazwyczaj się dokształcam, oglądam filmy lub gram w szachy. 

Michał Śliczny prowadzi szereg szkoleń np. z zakresu stawiania baniek.

Gdybyś wygrał 1 000 000 zł na loterii, co być zrobił z taką sumą pieniędzy?
Milion złoty to wcale nie tam wiele jak się wydaje. Myślę, że połowe zainwestowałbym w centrum terapii. Wybudowałbym budynek, w którym znalazłoby się miejsce dla wielu komplementarnych terapii. Chciałbym aby centrum współpracowało z lekarzami, tworząc przyjazną dla chorych strefę wsparcia chorób przewlekłych i bólu. Pozostałą część pieniędzy zainwestowałbym i odłożył na przyszłość. Nie mam jakiś istotnych potrzeb, które pieniądze mogłyby zaspokoić.

Czego Ci życzyć?
Powodzenia! 

Dziękuję za rozmowę.
Również bardzo dziękuję. 

Więcej o Gabinecie Tradycyjnej Medycyny Chińskiej “Berberis” można znaleźć: 
➡ na Facebooku

Gabinecie Tradycyjnej Medycyny Chińskiej “Berberis”

————————————–
Ten tekst należy do cyklu wywiadów pt. “Lekcja przedsiębiorczości w praktyce”. Jest to zbiór rozmów z przedsiębiorcami, którzy opowiadają o swojej drodze, która doprowadziła ich do założenia własnej firmy oraz o tym, z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się w swojej codziennej pracy. Wywiady są pozbawione lukru i szczerze opowiadają o trudnościach, ale także o zaletach wynikającychz bycia przedsiębiorcą.

Zachęcamy do lektury innych wywiadów z tej serii: 
1. Rozmowa z Bożeną Gabryk, która prowadzi “Klinikę Natury Kosmetologii Estetycznej” w Nysie,
2. Rozmowa z Małgorzatą i Romanem Famuła, którzy prowadzą Gospodarstwo Rolne “Kozi Dar” w Chudobie,
3. Rozmowa z Anną Preis, twórczynią marki “Kwitnąca Kobieta”,
4. Rozmowa z Iwoną Jankowską, twóczynią marki “Cottonarco” z Kluczborka,
5. Rozmowa z Agatą i Sławomirem Kwiatkowskimi, twórcami Biura Podróży CONTI z Kluczborka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *