Czy wiesz, gdzie zlokalizowana jest Wioska Gancarska, a może chciałbyś poznać miejsce, w którym dekarze mieszkają w co drugim domu? Jeśli interesuje Cię temat wiosek tematycznych lub szukasz pomysłu na promocję i rozwój swojej miejscowości, to zapraszamy do lektury tego artykułu. Dowiesz się z niego m.in.: co dokładnie oznacza pojęcie “wioska tematyczna” oraz jakie korzyści wynikają z jej uruchomienia. Serdecznie zapraszamy!

Bogacica- Wioska Bogactwa Natury, zlokalizowana w województwie opolskim

Wioska z motywem przewodnim

Wioska tematyczna to miejscowość z motywem przewodnim. Wybiera się go w celu ożywienia lokalnej gospodarki, promocji regionu oraz aktywizacji lokalnej społeczności. Idea wiosek tematycznych miała swoje początki w Austrii w latach 90` i była próbą poradzenia sobie z bezrobociem mieszkańców oraz depopulacją wsi. Dzięki działaniom promocyjno-marketingowym wioska tematyczna staje się atrakcją turystyczną, co generuje wiele pozytywnych rezultatów dla wsi i jej mieszkańców. Dzięki sukcesom, które ta idea odniosła w Austrii, pomysł ten stał się popularny również w innych krajach, także w Polsce. W naszym kraju odwiedzić można takie wioski tematyczne jak np.:

Borkowice- Wioska Drewna, zlokalizowana w województwie opolskim

Wioski tematyczne w Dolinie Stobrawy

Szczególną uwagę warto zwrócić na wioski tematyczne, zlokalizowane w północnej części województwa opolskiego. Powstają one, dzięki aktywnemu wsparciu Stowarzyszenia LGD “Dolina Stobrawy”. W tym regionie funkcjonuje już 12 wiosek tematycznych. Są to:

Jasienie- Bajkowa Wieś, zlokalizowana w województwie opolskim

Dlaczego warto?

Uruchomienie wioski tematycznej daje duże możliwość rozwojowe. Mieszkańcy wraz z ekspertem specjalizującym się w tym obszarze: konstruują ofertę turystyczną, tworzą plan marketingowy oraz budują zespół osób odpowiedzialnych za realizację tego projektu. Na początku, organizowanie wioski tematycznej jest kreatywną zabawą oraz niecodziennym sposobem na integrację społeczności. Jednak wraz eskalacją tego przedsięwzięcia i przyjazdem coraz większej ilości turystów, wioska tematyczna przekształca się w małą firmę. Turyści to szansa na zarobek dla mieszkańców wsi np. dla właściciela sklepu spożywczego, dla producenta pamiątek, dla osoby przygotowującej poczęstunek czy dla lokalnego przewodnika. Przy dużej ilości turystów, powstają także miejsca noclegowe czy inne dodatkowe atrakcje. Wraz ze zwiedzającymi pojawiają się także dodatkowe fundusze, które można spożytkować na potrzeby miejscowości np. na budowę małej infrastruktury czy wyposażenie lub remont obiektów sportowych czy kulturalnych. Wieś się rozwija, a wraz z nią jej mieszkańcy!

Chałupka Starzików w Bogacicy

Współpraca kluczem do sukcesu

Kluczowymi elementami, które decydują o sukcesie wioski tematycznej jest: współpraca, dobrze przemyślany plan, konsekwencja w działaniu oraz organizacja. Przy braku dobrej strategii oraz chęci ciągłego rozwoju, wioska może utknąć w martwym punkcie i stać się tylko niespełnionym marzeniem jej twórców. Aby się tak jednak nie stało, w naszym kraju organizowanych jest wiele spotkań, szkoleń, a nawet Kongres Wiosek Tematycznych, tworzonych z myślą o osobach zaangażowanych w tą idee. Takie wydarzenia są szansą na wymianę doświadczeń oraz poszerzenie wiedzy z zakresu rozwoju obszarów wiejskiej.

Skąd pochodzi moja wiedza w tym obszarze? Miałam przyjemność pracować w Stowarzyszeniu LGD “Dolina Stobrawy”, której liderzy mają ogromne doświadczenie w budowaniu wiosek tematycznych. Bardzo dużo się tam nauczyłam, nie tylko poprzez obserwację, ale także dzięki rozmową z inspirującymi liderami wiejskimi. Dodatkowo, z wykształcenia jestem socjologiem o specjalizacji społeczności lokalne. Już jako studentka organizowałam wycieczki dla osób z mojego instytutu, podczas których odwiedzaliśmy wsie z powiatu kluczborskiego. Byłam także uczestniczką IV Polskiego Kongresu Odnowy Wsi w Krzyżowej na Dolnym Śląsku. Dodatkowo, kilka artykułów mojego autorstwa na temat działalności wiosek tematycznych, zostało opublikowane w prasie lokalnej oraz ogólnopolskiej.

Drewniane rzeźby przy witaczu w Borkowicach

Marketing terytorialny dla Sołectw

Jeśli zaciekawił Cię ten temat i masz pytania z zakresu funkcjonowania wiosek tematycznych, to zapraszam na 30-minutową darmową konsultacje online. Sprawdź także naszą ofertę i zobacz jak możemy pomóc w promocji Twojej miejscowości.

Artykuł należy do cyklu tekstów pt. “GALERIA STOBRAWSKA”, w którym opisujemy najciekawsze atrakcje turystyczne zlokalizowane w regionie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Poznaj, piękno północnej oraz środkowej części Opolszczyzny! Chcesz, żebyśmy opisali na naszym blogu konkretną atrakcję? Napisz. Czekamy na Twoje propozycje: biuro@slowo-klucz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *