Stobrawskie Centrum Seniora w Kluczborku

Na ul. Strzeleckiej, w zielonej części Kluczborka, powstało Stobrawskie Centrum Seniora. Jest to miejsce, które oferuje kompleksową opiekę nad osobami starszymi. Inicjować będzie działania na rzecz integracji międzypokoleniowej oraz promować zieloną część miasta jako idealne miejsce do rekreacji i wypoczynku.

Społeczny model rodziny wczoraj i dziś

Społeczny model rodziny w naszym kraju w ostatnich dziesięcioleciach uległ zmianie. W przeszłości funkcjonowały u nas głównie domy wielopokoleniowe, w których wspólnie mieszkali: dziadkowie, rodzice i dzieci. Z biegiem lat model ten się zdezaktualizował. Jesteśmy coraz bardziej mobilni i chętni do przeprowadzek. Wzrósł nasz poziom zamożności, który ułatwia nam decyzję o zakupie własnych “czterech kątów”. Coraz mocnej także podkreślamy nasze prawo do niezależność i prywatność, co nie sprzyja w funkcjonowaniu w większej grupie. Ponadto, rozwój medycyny i techniki spowodował, że żyjemy dłużej i w lepszej kondycji niż seniorzy kilkadziesiąt lat temu. Te elementy jak i wiele innych spowodowały potrzebę tworzenia miejsc, w których osoby w jesieni swojego życia mają zapewnioną kompleksową opiekę oraz szansę na aktywność przez długie lata. Takie domy od lat funkcjonują już w krajach: skandynawskich czy u naszych zachodnich sąsiadów. Teraz, po dwóch latach budowy, taki obiekt powstał również w Kluczborku. 

Nowa jakość w Kluczborku

23-24 lutego odbyły się dni otwarte w Stobrawskim Centrum Seniora, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności. Wrażenia po wizycie są bardzo przyjemne. Jest to obiekt, który wnosi do Kluczborka “nową jakość”. Uwagę przykuwa: piękna architektura, profesjonalne wykończenie wnętrz oraz nowoczesna aranżacja przestrzeni. Wspaniała lokalizacja w rekreacyjnej części miasta, tuż obok Parku Miejskiego oraz zalewu, jest niezaprzeczalnym atutem. W obiekcie znajduje się ogólnodostępna restauracja oraz kawiarnia. Będzie można w niej wypić kawę i zjeść ciasto oraz lody korzystając z uroków jej pięknej lokalizacji. Dodatkowo, Stobrawskie Centrum Seniora posiada świetnie wyposażony gabinet rehabilitacyjny, z którego usług będą mogły korzystać osoby w różnym wieku. Centrum inicjować będzie także działania na rzecz integracji ze społecznością lokalną poprzez organizację różnego rodzaju imprez cyklicznych np.: Dzień Babci, Dziadka, Dzień Seniora, wieczory poetyckie itp. Na ten moment, w obiekcie pracę znalazło już 20 osób, a docelowo będzie w nim pracować 40- osobowy zespół. Pracownikami cenrum są mieszkańcy naszego regionu, którzy często poszukiwali pracy poza granicami naszego kraju czy miasta, a teraz otrzymali szansę na zatrudnienie w swoich rodzinnych stronach, bliżej domu .

Tego rodzaju inwestycje jak Stobrawskie Centrum Seniora, przyczyniają się do podnoszenia atrakcyjności naszego miasta i regionu oraz są szansą na promocją Kluczborka w Polsce i za granica.

______________________________________________________

Organizujesz wydarzenie i chciałbyś, aby relacja z niego pojawiła się na blogu? Serdecznie zapraszam do kontaktu.